"Světlem tvého těla je oko, je-li tvé oko čisté, i celé tvé tělo má světlo. Je-li však tvé oko špatné, i tvé tělo je ve tmě. Hleď tedy, ať světlo v tobě není tmou."


Postup nasazení KČ

Nasazení kontaktních čoček není složité, chce to pouze cvik, nalezení vlastního vhodného postupu a motivaci. Postup je následující:

 

  • Umyjte si ruce, otevřete sterilní blistr, ve kterém je kontaktní čočka uložena. Nejlépe je vždy začínat s nasazováním kontaktní čočky na stejné oko (pravé nebo levé), aby nedošlo k záměně, hlavně pokud jsou dioptrie rozdílné.
  • Po otevření blistru pomocí ukazováčku čočku vyjměte a důkladně si ji prohlédněte, je-li čistá, zda není prasklá nebo natržená. Kontaktní čočku umístěte na špičku ukazováčku, prst musí být suchý, jinak se čočka přilepí.
  • Ujistěte se, zda je kontaktní čočka správně orientovaná (obrácená vnitřní stranou správně dovnitř nebo špatně ven), nesmí být naruby. Pokud je orientovaná správně, má tvar misky, pokud je špatně, jsou její okraje vytočeny směrem ven. Některé kontaktní čočky mají indikátor „rub a líc“, pokud je při pohledu z venku vidět indikátor (většinou je to nápis) správně, je i čočka správně, pokud je indikátor obráceně, je čočka naruby.
  • Jakmile je správně orientovaná kontaktní čočka nachystaná na ukazováčku, prostředníček téže ruky položte těsně pod spodní řasy a odtáhněte spodní víčko, ukazováčkem nebo prostředníčkem druhé ruky zvedněte horní víčko a přiložte čočku na oko, potom pomalu a jemně uvolněte víčka, zamrkejte, čočka se po chvíli „usadí“ a vycentruje.

 

 

Stejným způsobem postupujeme i u druhého oka. Existuje samozřejmě více způsobů nasazování kontaktních čoček, každý si brzy najde vhodnou metodu, která mu bude vyhovovat.