"Světlem tvého těla je oko, je-li tvé oko čisté, i celé tvé tělo má světlo. Je-li však tvé oko špatné, i tvé tělo je ve tmě. Hleď tedy, ať světlo v tobě není tmou."


KČ a potápění

Mohu nosit kontaktní čočky při potápění? Jaký typ lze doporučit? Neovlivňuje suchý vzduch nebo dýchací směsi (NITROX, TRIMIX), nebo změna okolního tlaku nebo parciálního tlaku funkci kontaktních čoček u potápěče?
Má nějaký vliv délka ponoru? Existuje možnost ztráty kontaktní čočky při vylití/ztráty masky?

 

 

Používání kontaktních čoček během sportovního potápění je možné a řada potápěčů kontaktní čočky rutinně používá.

 

Kontaktní čočky při potápění je možno používat při splnění těchto předpokladů:

  • potápěč je rutinním uživatelem kontaktních čoček a dokáže čočky správně nasadit
  • potápěč konkrétní kontaktní čočky zná a má je vyzkoušené na suchu
  • čočky jsou nasazeny dostatečně dlouhou dobu před ponorem (minimálně 1 hodinu)
  • čočky jsou čisté a nepoškozené

 

 

Pro potápění jsou obecně nejvhodnější jednodenní kontaktní čočky s dobrou prostupností kyslíku tj. s vysokým podílem vody a velmi tenké.
To je dáno, jak možností jejich ztráty, tak možností kontaminace vodou z okolí potápěče (slanou, sladkou, minerální nebo chemicky ošetřenou v bazénech).

 

 

Při potápění existuje vždy jistá možnost ztráty kontaktní čočky nebo její vyplavení např. při „stržení masky“, plavání bez masky s otevřenýma očima, třením očí rukou pod vodou apod.

Při tření oka rukou nemusí dojít k přímému vyplavení čočky z oka, ale může dojít k „shrnutí“ čočky pod víčko nebo stranou, Tyto případy jsou většinou spjaty s řešením nestandardních situací, a ztráta ostrosti vidění je pouhá ztráta komfortu, která ovšem může vést k panice.

Je tedy nutné, aby si potápěč tyto možnosti předem uvědomil a byl na ně připraven.

 

 

Délka pobytu pod vodou, hloubka respektive změny okolního či parciálního tlaku nemají podstatný vliv na funkci kontaktních čoček.
Rovněž použití dýchacích směsí (vzduch, NITROX, TRIMIX), kdy je parciální tlak kyslíku v předepsaných mezích neovlivňuje funkci a chování kontaktních čoček.

 

 

Obava ze suchých dýchacích směsí, u přístrojů s otevřeným okruhem, kdy čočka přichází teoreticky do styku se absolutně suchým plynem, je v praxi neopodstatněná, protože potápěč tento suchý plyn zvlhčuje v plicích a v prostoru potápěčské masky není naprosté sucho (potápěče trápí spíše zamlžování masek).

 

 

Nespornou výhodou použití kontaktních čoček při potápění je, že odpadá nutnost pořízení dioptrické potápěčské masky a to včetně té náhradní.

Rovněž při poškození nebo ztrátě potápěčské masky na dovolené, je možno plynule přejít (koupit nebo půjčit) jinou nedioptrickou masku a to bez ztráty komfortu ostrého vidění.

 

 

Pořízení nové dioptrické masky osazené potřebnými skly v potápěčských centrech a bázích je možné, ale s dodací lhůtou, která zpravidla přesahuje délku pobytu.